ENGELLİ ERİŞİM ÇÖZÜMLERİ

Engelli ve yürüme zorluğu yaşayan kişiler için merdiven erişimi, yaşam kalitelerini etkileyen sorunlardan biridir. 

Özellikle hayatlarını geçirdikleri evlerde merdiven inip çıkma sorununun ortaya çıkması farklı alternatiflerin düşünülmesine yol açar. 

Örneğin dubleks bir evde merdiven erişim sorunun yaşanması, alt katta yaşam alanı oluşturması fikrini ortaya çıkarabilir. Bu durumda yatağınızı, koltuğunuzu ve yaşam alanınızı alt kata taşıyabilirsiniz. Ya banyo ve WC alanları ? Bu durumda alt katta yeniden bir yaşam alanı oluşturmanız, hatta bir kısım inşaat faaliyetleri yapmanız gerekebilir. İlk başta bu ve benzeri öngörülmeyen masraflarla karşılaşabilirsiniz.  

Ya da taşınabilirsiniz ? Elbette ilk başta kendi bütçenize uygun farklı ve zemin kat/asansörlü bir bina arayışına girebilirsiniz. Bu durumda belki de hayatınızın önemli bir kısmını beraber geçirdiğiniz komşularınızdan ve alıştığınız muhitten ayrılmanız gerekecektir. Fiziksel bir değişime alışma süreci yaşayabilirsiniz. 

Kamusal alanlarda engelli erişimi; engelli bireylerin, tekerlekli sandalye kullanıcılarının İnsan Hakları Bildirgesi ve Eşit Yaşam Hakkı sunma sorumluluğu baz alınarak, düzenlemeler yapılmaktadır. 

Ülkemizde 1 Temmuz 2005 tarihinde kabul edilen 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun ile düzenlemeler başlatılmış ve devam ettirilmektedir. Bu Kanunun amacı; engellilerin temel hak ve özgürlüklerden faydalanmasını teşvik ve temin ederek ve doğuştan sahip oldukları onura saygıyı güçlendirerek toplumsal hayata diğer bireylerle eşit koşullarda tam ve etkin katılımlarının sağlanması ve engelliliği önleyici tedbirlerin alınması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlamaktır. 

Erişilebilirlik: Binaların, açık alanların, ulaşım ve bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojisinin, engelliler tarafından güvenli ve bağımsız olarak ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasıdır. 

Bu kapsamda Medlis, tekerlekli sandalye kullanıcılarının binalarda, spor komplekslerinde, ulaşım araçlarında erişim sağlanmasına yönelik projeler üstlenmekte ve doğru/faydalı ürün kapsamında düzenlemeler yapmaktadır. 

Sizin İçin En Uygun Çözüm Hangisi ?

İhtiyacınıza ve uygulama planınıza ilişkin en uygun çözümün ne olacağına dair ilk bakışta kesin bir fikriniz yoksa, aşağıda minik bir tablo ile size yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Elbette en net bilgiyi, eksperlerimizle iletişime geçerek, raporlandırma sonuçlarıyla ulaşabilirsiniz. 

ÜRÜN

ENGELLİ RAMPASI

MERDİVEN TIRMANICI

KOLTUK TİPİ ENGELLİ ASANSÖRÜ  

ENGELLİ MERDİVEN ASANSÖRÜ

DİKEY ENGELLİ ASANSÖRÜ

KULLANICI 

Tekerlekli sandalye kullanıcıları ve yürüme zorluğu yaşayan kişiler

Tekerlekli sandalye kullanıcıları ve yürüme zorluğu yaşayan kişiler

Yürüme zorluğu yaşayan kişiler

Tekerlekli sandalye kullanıcıları ve yürüme zorluğu yaşayan kişiler

Tekerlekli sandalye kullanıcıları ve yürüme zorluğu yaşayan kişiler

KULLANIM ALANI

Açık ve kapalı alan

Açık ve kapalı alan

Açık ve kapalı alan

Açık ve kapalı alan

Açık ve kapalı alan

KULLANIM

MANUEL / REFAKATÇİ

BUTONLU / REFAKATÇİ 

BUTONLU

BUTONLU

BUTONLU

TEDARİK SÜRECİ

1-3 gün

1 gün-4 hafta

4 hafta

4-8 hafta

4-6 hafta

ÜRETİM

ALANA ÖZEL STANDART ÜRETİM

STANDART ÜRETİM

ALANA ÖZEL ÜRETİM

ALANA ÖZEL ÜRETİM

ALANA ÖZEL ÜRETİM

KULLANIM ALANI

1-4 BASAMAK

KATLAR ARASI ERİŞİM

KATLAR ARASI ERİŞİM

KATLAR ARASI ERİŞİM

KATLAR ARASI ERİŞİM


1. Engelli Rampası, Portatif Rampalar 

Bina girişlerinde bulunan 1-3 basamaklı alanlarda ve odalar arası eşiklerde kullanılabilir ekonomik ve pratik çözümlerdir. 

Alana özel yapıda üretilen portatif ve modüler engelli rampaları, TSE standartlarında ve sınırsız uzunlukta sunulmaktadır. Bu sayede,uygulama alanında ihtiyacınız olan eğime ulaşabilirsiniz. 

Portatif engelli rampaları birden fazla alanda kullanıma imkan vermekte ve ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda uygulama alanından kaldırılarak farklı bir alanda depolanabilmektedir. Katlanarak, 15cm genişliğinde alanlarda kolaylıkla depo edilebilir, kullanım gerektiğinde tekerlekli yapısı ile kolaylıkla kullanım alanına ulaştırılabilir çözümlerdir. 

Basamak, bina girişleri, eşik ve sahne erişiminde uygulanabilir. 

Rampa seçiminde dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi, rampa eğimidir. Aşağıdaki çizelgeden örnek rampa kullanım ölçülerin ulaşabilirsiniz.  

Basamak Sayısı

Yükseklik

TSE Std Rampa Uzunluğu 

ADA Std Rampa Uzunluğu

Maksimum Eğimde Rampa Uzunluğu

1

17cm

190cm

170cm

100cm

2

34cm

380cm

340cm

210cm

3

51cm

620cm

510cm

320cm


Yardım gerektirmez.

Refakatçi yardımı gerekebilir. 

Refakatçi eşliğinde erişim, 10 derece eğim 


Rampa Eğim Standartları Nedir?
Binalarda Engelli Erişimi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından denetlenmektedir. Bakanlık tarafından oluşturulan Binalar İçin Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Formu, denetlemelerde esas alınmaktadır.

• Söz konusu forma istinaden dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibidir :
- Bina girişinde 1.3cm’den fazla kot farkları rampa ile giderilmelidir.

- Sabit Rampa eğimi :
I. Yükseklik 15cm ve daha az ise eğim en fazla 1/10 ( %10 )
II. Yükseklik 16-50cm arasında ise eğim en fazla 1/11 ( %9 )
III. Yükseklik 51-100cm arasında ise eğim en fazla 1/12 ( %8 )
IV. Yükseklik 100cm nin üzerinde ise eğim en fazla 1/16 ( %6 ) olmalıdır.

ENGELLİ RAMPASI : Ürünlere ilişkin detaylar için tıklayınız. 
2. Portatif Merdiven Tırmanıcı  ( Engelli Merdiven Taşıma ve İletim Sistemleri) 

Engelli rampasının uygulanamadığı ve asansör uygulamasının tercih edilmediği alanlarda; katlar arası erişim ve çoklu basamaklı merdivenlerde ve döner basamakları merdivenlerde uygulanabilir ve portatif kullanılabilir ortopedik engelli erişim sistemleridir. 

TSE ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli erişim standartlarını karşılayan portatif merdiven tırmanıcı ile birden fazla basamak ve merdivende engelli erişimi sağlayabilirsiniz. 

MEB engelli erişim yönergesine istinaden, MEB e bağlı kurumlarda engelli erişim standartlarını karşılayan ürünlerden birisidir. 

Portatif ve pratik yapısı ile kullanımı oldukça kolay olan merdiven tırmanıcıları seçiminde dikkat edilmesi gereken durum, merdiven yapılarıdır. Düz merdivene ve en az 100cm x 100cm boyutlarında merdiven arası sahanlıklara sahip olan merdivenlerde, PT-R paletli merdiven tırmanıcıları, döner merdivene sahip alanlarda PT-S koltuklu merdiven tırmanıcı modelleri kullanılabilir. 


*Engelli merdiven taşıma ve iletim sistemlerinde dikkat edilmesi gereken konulardan birisi, acil durum tahliye sandalyeleri ile engelli merdiven tırmanıcılarının aynı amaç ile kullanılamayacağıdır. Acil durum tahliye sandalyeleri; afet anında binadan kişilerin hızlı bir şekilde tahliye edilmesini sağlayan ürünler olarak üretilir ve standart normları, kullanım şekli ve ürün güvenlik donanımları; engelli erişim standartlarını sağlamamaktadır. Acil durum tahliye sandalyesinin engelli erişim ürünü olarak kullanılmak üzere denenmesinde, merdiven yukarı çıkış modunda ilave güç gereksinimi, acil durdurma butonu, eğim sensörü ve güvenlik ekipman yetersizliğinden kaynaklanan tehlikeli durumlarla karşılaşılabilir. 

Bknz:  EN 12182 : Engelliler için yardımcı ekipmanlar standartları  & ISO 7176: Engelliler için merdiven tırmanma cihazları standartları


                           Acil Durum Tahliye Sandalyesi                                 Engelli Merdiven İletim Sistemi 


Engelli merdiven iletim sistemleri detaylı bilgiler

3. Engelli Merdiven Asansörü : Platform Tipi Engelli Merdiven Asansörü

Tekerlekli sandalye kullanıcısının katlar arası erişimini sağlamaya yönelik üretilen engelli erişim sistemleridir. Tekerlekli sandalye kullanıcısı, hiç bir yardım almadan platforma yerleşebilir, çalıştırabilir ve katlar arası erişim sağlayabilir. 

Merdivenler boyunca duvara veya basamaklar üzerine yerleştirilen raylara bağlı olarak çalışır. Kullanılmadığı durumlarda katlanır yapısı ile az yer kaplar. Park durumlarında bulunan şarj noktalarında şarj edilerek, elektrik kesintisi gibi durumlardan etkilenmez. 

Düz merdiven yapılarında engelli merdiven asansörü kullanımı, döner merdivenli yapılarda kullanımına göre daha ekonomiktir. Merdivenlerde bulunan her bir dönüş engelli asansör fiyatını etkileyen önemli unsurlardandır. 

Montaj süresi genellikle 1 gündür. Çağırma butonu ve uzaktan kumanda ile yönlendirilebilir.

Kamuya açık alanlarda engelli erişimi sağlamaya yönelik ürünler kategorisindedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan poz numaraları uygulama alanına göre belirtilmiştir. 

924.041 : 1000 MM KADAR (HİDROLİK) MERDİVEN TİPİ DİKEY HAREKET ENGELLİ PLATFORM ASANSÖRÜ

924.042 : 1500 MM KADAR (HİDROLİK) MERDİVEN TİPİ DİKEY HAREKET ENGELLİ PLATFORM ASANSÖRÜ

924.043 : 2000 MM KADAR (HİDROLİK) MERDİVEN TİPİ DİKEY HAREKET ENGELLİ PLATFORM ASANSÖRÜ

924.051 : 2000 MM KADAR (HİDROLİK) MERDİVEN TİPİ DİKEY HAREKET ENGELLİ PLATFORM ASANSÖRÜ

924.052 : 1500 MM KADAR KATLANABİLİR MERDİVEN TİPİ DİKEY ENGELLİ PLATFORMU ASANSÖRÜ

924.053 : 1000 MM KADAR KATLANABİLİR MERDİVEN TİPİ DİKEY ENGELLİ PLATFORMU ASANSÖRÜ

924.061 : 2000 MM KADAR (HİDROLİK) MERDİVEN TİPİ DİKEY HAREKET ENGELLİ PLATFORM ASANSÖRÜ

924.062 : 1500 MM KADAR KATLANABİLİR MERDİVEN TİPİ DİKEY ENGELLİ PLATFORMU ASANSÖRÜ

924.063 : 1000 MM KADAR KATLANABİLİR MERDİVEN TİPİ DİKEY ENGELLİ PLATFORMU ASANSÖRÜ

Engelli Merdiven Asansörü detaylı bilgiler : 

4. Koltuk Tipi Engelli Merdiven Asansörü 

Yürüme zorluğu ve merdiven çıkma inme sorunu yaşayan kişilere katlar arası erişim sağlamaya yönelik üretilen engelli erişim sistemleridir. 

Merdivenler boyunca duvara veya basamaklar üzerine yerleştirilen raylara bağlı olarak çalışır. Kullanılmadığı durumlarda katlanır yapısı ile az yer kaplar. Park durumlarında bulunan şarj noktalarında şarj edilerek, elektrik kesintisi gibi durumlardan etkilenmez. 

Düz merdiven yapılarında merdiven asansörü kullanımı, döner merdivenli yapılarda kullanımına göre daha ekonomiktir. Merdivenlerde bulunan her bir dönüş engelli asansör fiyatını etkileyen önemli unsurlardandır. 

Montaj süresi genellikle 1 gündür. Çağırma butonu ve uzaktan kumanda ile yönlendirilebilir.

Engelli Merdiven Asansörü detaylı bilgiler : 

5. Dikey Engelli Asansörü 

Tekerlekli sandalye kullanıcısının katlar arası erişimini sağlamaya yönelik üretilen engelli erişim sistemleridir. 

Merdiven asansörlerine kıyasla daha fazla alana gerektirir ancak daha fazla kata erişim sunar. 

Açık ve kapalı alan kullanımına uygundur. 

2000mm ye kadar erişim açık tip engelli asansörleri ile sağlanırken 3000mm den daha yüksek alanlarda kapalı kabinli engelli asansörleri kullanılması uygundur. 

Kamuya açık alanlarda en fazla tercih edilen engelli erişim sistemlerinden biridir. 

Detaylı Bilgiler 

What we they stored who advertise and moreover introduced precisely the other day a mopping elections omnibus debt that as well as a voter account needs,beats by dre norge That you thought, Plus portion untimely voting, Repealed precise very day, Repealed beyond precinct voting.michael kors veske Also going to extraordinary unfavorable effect on voters with coloring, Nevertheless they completed a number of other stuff that challenge advertising plan monetary go.louis vuitton türkiye Things that will make it harder for anyone to group an individual's ballot really on spolitical election Day. It is certainly mopping, It was subsequently the actual 14th conference panel provides planned attached to car auto airport vehicle areas.longchamp singapore A subject that features used up the majority of the committee's your evening which june. Here is a check out suggestion:The total township local authority or authorities really boasts closed off from on some kind of sections that will consider the pandora nz remaining along with the truck cover's may also 19 finding(The present three car areas) A as well as w(Northern with the or countrie or perhaps environs and then) k.cheap oakley sunglasses nz Regarding the institution and the downtown area will probably be increased to seven areas may for the most part revolve around the college. Makes way costs $20 a year to gain owners as well friends job seekers $100,air jordan nz Part 3 when available help and promote should be applied the actual other hand holiday quick break. Take a postmortem on mon with your complete workforce, Reveal so how it happened, Operate was fixed. And more importantly preventing the call off developing returning, If it is a number right,polo shirts nz Twisting a customer base in your garden topsoil concern abilities, Enacting an activity on to assist you mindful most looking at an obstacle develops. It is possible to two targets here, Given that heartbreaking passing involving Diana, Romantic involved with Wales,peuterey uk There was clearly a great deal conspiracy theory notions and additionally examples in passing of life. Saying going without shoes was greater an automobile accident,nike sb janoski max Your; The calamity ended up being the cornerstone of many careful practices progressively, A brand trick in movements reality that Diana but also Dodi Fayed was slaughtered the laserlight had to be showed off included with the body language of their own autos.